Sobota, 21 grudzień 2024 r.
 



 
 
HISTORIA:
 

Herb
Opis historyczny
Ważne daty

Ko¶ciół
 
 

 
 
SZKOŁA:
 

Historia
Dyrektorzy

Zdjęcia
 
 

 
 
KOLEJ:
 

Historia

Zdjęcia
 
 

 
 
NASZ ZŁOTOKŁOS:
 

Opis działalno¶ci
Prace dzieci

Kontakt ze Stowarzyszeniem
 
 

 
 
INSTYTUCJE:
 

O¶rodek zdrowia
Poczta Polska

Biblioteka
 
 

 
 
ARMIA KRAJOWA:
 

Historia

Zdjęcia
 
 

 
 
KSIĘGA GO¦CI
 

Czytaj Wpisy

Dodaj wpis
 
 

 
Specjalne telefony
Prokuratura potwierdziła śmierć 62 osób w sobotniej katastrofie w Katowicach; 34 z nich zostały zidentyfikowane przez rodziny. Nadal poszukuje się pięciu osób.

W całym kraju trwa ogłoszona w niedzielę trzydniowa żałoba po katastrofie budowlanej w Katowicach. W kościołach odbywają się modlitwy. W wielu miastach wystawiono księgi kondolencyjne. Flagi państwowe przepasano kirem. Do Polski napływają z całego świata kondolencje.

W całej Polsce odbywają się kontrole warstwy śniegu zalegającej na dachach obiektów wielkopowierzchniowych. Jej efektem jest zamknięcie kilku szkół, hal sportowych oraz hipermarketów. Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował, że rząd będzie pracował nad ustawami o ratownictwie medycznym oraz o sytuacjach kryzysowych łącznie, tak by były one kompatybilne. W przyszłym tygodniu rząd przyjmie też zmiany do prawa budowlanego, które zostały omówione w poniedziałek podczas posiedzenia rządu. Dotyczą one zaostrzenia kryteriów i kar związanych z przeglądem budynków wielkopowierzchniowych. Kary polegać mają m.in. na zamykaniu obiektów, które nie mają oczyszczonych dachów z lodu i śniegu.

Premier wyjaśniał, że w Katowicach nie było potrzeby korzystania z pomocy zagranicznych ratowników, ponieważ na miejscu była wystarczająca liczba ludzi i sprzętu. "Za chęć pomocy z wielu krajów ratownikom i władzom tych krajów serdecznie dziękujemy" - dodał. W imieniu Rady Ministrów podziękował też ratownikom, wolontariuszom, a także tym, którzy oddawali krew i wspierali finansowo poszkodowanych w katastrofie.

Rodziny ofiar katowickiej katastrofy otrzymają należne im zasiłki pogrzebowe z ZUS, rząd pokryje wszelkie pozostałe koszty: hoteli, wyżywienia, transportu oraz pomocy psychologicznej.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podał, że potwierdzona przez prokuraturę liczba 62 ofiar może nie być "liczbą zamkniętą". Wcześniej mówiono o 67 ofiarach. "Nieścisłości to nieuniknione następstwo, gdy prowadzone są z ogromnym tempem, na wielką skalę działania rozmaitych służb. Zwłaszcza, jeśli dzieje się to w nocy" - powiedział Ziobro.

Rodziny zidentyfikowały dotąd 34 śmiertelne ofiary katastrofy w centrum targowym w Katowicach - poinformował w poniedziałek PAP Paweł Biedziak z Komendy Głównej Policji. Nadal trwa identyfikowanie zwłok. Do prosektoriów przybywają rodziny ofiar. Przeprowadzane są sekcje zwłok, pobierany jest materiał genetyczny do badań DNA, zabezpieczane są odciski palców.

W poniedziałek odnaleziono jedną z poszukiwanych osób - Mirosława Muchę z Sosnowca. Poszukuje się jeszcze pięciu osób. Są to: Wiesław Chałat z Bytomia, Radosław Kawecki z Sosnowca, Edyta Konieczna z Częstochowy, obywatel Węgier Kajtar Zsolt (pracownik belgijskiej spółki VE) i Zbigniew Rodek z Zabrza.

Psy szkolone do poszukiwania w gruzach ofiar śmiertelnych, które w poniedziałek po południu ponownie sprawdzały teren katastrofy, nie wskazały, aby pod gruzami znajdowały się ciała ofiar - poinformował wicewojewoda śląski Artur Warzocha.

Ziobro poinformował, że prokuratura badać będzie nie tylko odpowiedzialność osób, które bezpośrednio zarządzały obiektem, ale także kwestie związane z budową hali wystawowej w Katowicach. Prowadzone są oględziny miejsca tragedii, zabezpieczany jest materiał dowodowy, trwają przesłuchania świadków, są powoływani kolejni biegli. Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że na dachu zalegała warstwa lodu sięgająca 7 - 10 centymetrów. W ocenie biegłych - jak podano na konferencji - miała ona wpływ na zawalenie się dachu.

Poinformowano także, że niektóre zamki drzwi w hali wystawowej były zablokowane, co świadczy o naruszeniu zasad bezpieczeństwa.

Na Śląsku trwa akcja pomocy poszkodowanym w katastrofie. Potrzebujący mogą uzyskać wsparcie psychologiczne i materialne oraz pomoc prawników. Udostępnione są darmowe noclegi i transport; uproszczony tryb załatwiania zasiłków pogrzebowych zapewnił ZUS.

Na rzecz poszkodowanych przyjmowana jest krew. W Lublinie już w niedzielę ponad 200 osób zgłosiło się, aby oddać krew; po badaniach pobrano ją od 140 osób. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w poniedziałek krew oddało ponad 100 osób. Ponad dwustu krwiodawców zgłosiło się w poniedziałek do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu oraz jej pięciu oddziałów terenowych. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze zgłosiło się kilkaset osób.
 

 

Telefonia komórkowa wspomoże poszkodowanych
Plus GSM udostępnia od niedzieli specjalne połączenie SMS-owe, dzięki któremu klienci sieci mogą wesprzeć rodziny ofiar i osoby poszkodowane w katowickiej tragedii.

SMS-y o dowolnej treści należy przesyłać na numer 72720. Koszt SMS-a wynosi 2 zł plus VAT. Całkowity dochód z SMS-ów, pomniejszony o podatek VAT, zostanie przekazany na rzecz poszkodowanych.
 

 

 


 
 
GALERIA ZDJĘĆ:
 

Boze Cialo 2006

Zachody Słońca - NOWE

Przyroda

Kwiaty

Zima 2005

Zima
Wiosna
Lato

Jesień
 
 

 
 
STRAŻ:
 

Historia
Komendanci

Zdjęcia
 
 

 
 
AKTUALNOSCI:
 

Firmy i Usługi

Komunikacja
 
 

 
 
OGŁOSZENIA:
 

Sołeckie
Parafialne

Radnego
 
 

 
 
MAPA:
 

Plan Złotokłosu
Spis Ulic

Złotokłos-Polska
 
 

 
 
POCZTA:
 

Załóż konto

Zaloguj się
 
 

 
 
WEBMASTER:
 
O Mnie
Kontakt
 
 


Copyright © 2004-2006 by Jakub Słowik All rights reserved.